- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Anatomia nawilżacza


W dobrze zbilansowanym schemacie pielęgnacji skóry — oczyszczanie, leczenie, nawilżanie, ochrona — krem ​​nawilżający jest niezbędny dla zdrowej cery. Ale czy naprawdę wiesz, co w kremie odpowiada za to młodzieńcze ochłodzenie i ujędrnienie, i która formuła jest najlepsza dla Twojego typu skóry? Badamy.

Formuła Fakty

Istnieją trzy główne kategorie składników, które składają się na krem ​​nawilżający: humektant, emolient i okluzja. „Niektóre z tych składników faktycznie nakładają się na siebie i działają na więcej niż jeden sposób, aby utrzymać nawilżenie skóry”, mówi dermatolog z San Francisco Amelia Hausauer, MD. Dobra praktyczna zasada do zapamiętania: Po oczyszczeniu zawsze stosuj produkty do pielęgnacji skóry od najcieńszych do najgrubszych, z wyjątkiem SPF, który powinien być ostatni. Oto podział.

01 / Środki utrzymujące wilgoć

Według chemika kosmetycznego Krupy Koestline, humektanty to hydrofilowe (lubiące wodę) składniki, które działają poprzez przyciąganie wilgoci do warstwy rogowej naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Pomyśl o nich jak o magnesie: wciągają wodę w skórę i zatrzymują ją w celu tymczasowego nawilżenia i wypełnienia, które może sprawić, że linie i zmarszczki będą wyglądać gładko. „Są znane ze swojej zdolności do zatrzymywania wilgoci, ale nie wszystkie humektanty działają w tym samym mechanizmie”, mówi dr Hausauer. „Niektóre dostarczają wilgoci, jak gliceryna, sorbitol, aloes, miód i kwas hialuronowy, który ma 1000 razy większą wagę w wodzie i jest częściowo odpowiedzialny za nawilżenie głębszych części skóry zwanych skórą właściwą. Dlatego też wypełniacze z kwasem hialuronowym mogą puchnąć na twarzy po wstrzyknięciu.” Inne, takie jak kwas mlekowy i mocznik, pomagają najpierw pozbyć się martwych komórek skóry, a następnie wyrównują poziom nawilżenia.

Wielu specjalistów od pielęgnacji skóry zgadza się, że dobry krem ​​nawilżający powinien zawierać wszystkie trzy rodzaje składników, aby zapewnić optymalne rezultaty.

Należy pamiętać, że środki utrzymujące wilgoć mogą również działać przeciwko tobie w niewłaściwym środowisku. „Kiedy powietrze jest bardziej suche i mniej wilgotne, jak w klimacie pustynnym, humektanty mogą ściągać zbyt dużo wody z niższych warstw skóry”, mówi celebrytka, kosmetyczka Nerida Joy. „To może w rzeczywistości spowodować szybsze starzenie się skóry. W tych klimatach zalecam stosowanie bardziej okluzyjnych produktów, szczególnie dla osób ze skórą mieszaną/suchą.” (Więcej o okluzjach później.)

02 / Zmiękczacze

„Emolienty mogą pełnić funkcję humektantów lub środków okluzyjnych — nie stanowią wyłącznej kategorii” — wyjaśnia Koestline, zauważając, że ich główną funkcją jest poprawa gładkości i wyglądu skóry. „Na ogół są one pogrupowane według sposobu rozprzestrzeniania się na skórze i można je łączyć z różnymi środkami utrzymującymi wilgoć i okluzjami, aby uzyskać określone odczucie na skórze”. Omaha, NE dermatolog Joel Schlessinger, MD opisuje je jako środki nawilżające, które zmiękczają i wygładzają, wypełniając pęknięcia między martwymi komórkami skóry (oznaki uszkodzonej bariery skórnej). Z tego powodu są szczególnie dobre dla skóry podrażnionej, wrażliwej, ze stanami zapalnymi lub reaktywnej, chociaż mogą z nich korzystać wszystkie rodzaje skóry.

„Niektóre popularne emolienty to skwalan, dimetikon, ceramidy, lipidy, kwasy tłuszczowe, masła i koloidalne płatki owsiane” – mówi dr Schlessinger. Olejki są również emolientami, a Joy twierdzi, że niektóre z nich są komedogenne i mogą zatykać pory, jak olej kokosowy – bądź świadomy, jeśli masz skłonność do wyprysków – podczas gdy inne nie są komedogenne, jak skwalan. Innym składnikiem powszechnie stosowanym w nawilżaczach jest pantenol (lub prowitamina B5), który według dr Hausauera jest wyjątkowy, ponieważ działa zarówno jako środek nawilżający, jak i emolient w jednym.

03 / Okluzje

W przeciwieństwie do humektantów, okluzje są hydrofobowe (lubią olej) i nie nawilżają same, ale raczej tworzą fizyczną barierę na powierzchni skóry, aby pomóc zmniejszyć utratę wody (balsamy i maści). „To najcięższy i najbardziej lepki koniec spektrum” – mówi dr Hausauer. „Ponieważ tworzą pieczęć, powinny zawsze stanowić ostatni krok w pielęgnacji skóry”. Trend K-beauty na „spulchnianie” wysunął tę kategorię na światło dzienne i opiera się na pomyśle pokrywania twarzy cienką warstwą okluzyjnego środka nawilżającego, takiego jak wazelina (wazelina) — dzięki czemu skóra wygląda jak śluzowaty ślimak — aby zatrzymać wilgoć gdy skóra jest bardzo sucha. „Ogólnie rzecz biorąc, okluzje są najlepsze dla skóry poważnie suchej lub skłonnej do egzemy lub gojącej się po zabiegach ablacyjnych, takich jak laser lub peeling chemiczny” – dodaje dr Schlessinger.

Inne przykłady składnika obejmują lanolinę, wosk pszczeli, oliwę z oliwek, olej mineralny oraz dimetikon i inne silikony. „Chociaż silikony można uznać za okluzyjne, szybko odparowują, nie penetrując wyściółki porów”, wyjaśnia Joy. „Ich struktura włókien molekularnych jest luźna, co umożliwia skórze „oddychanie” bez zatkanych porów, dlatego można je stosować w formułach dla typów skóry mieszanej i tłustej”.

W zeszłym roku popularne były „ultra” nawilżacze, takie jak Ultra-Rich Regenerist firmy Olay i Honey Halo firmy Farmacy, które mają bardzo gęstą konsystencję prawie jak masło i wtapiają się w suchą skórę. „Otrzymują swoją konsystencję dzięki wysokiemu stężeniu okluzji, takich jak olej roślinny, masło shea i parafina, które pozwalają im ślizgać się po skórze, są bogatsze i zapewniają długotrwałe nawilżenie” – mówi Koestline.

A co z kremami nawilżającymi z SPF?

„Nie przeszkadza mi to, ale zawsze zalecam nakładanie osobnego kremu przeciwsłonecznego na wierzch, ponieważ rzadko używamy wystarczającej ilości kremu nawilżającego, aby zapewnić odpowiednią ochronę – dwie długości palców lub rozmiar niklu do twarzy” – mówi dr Hausauer. „Często SPF w produktach łączonych jest niższy niż 30”.

Idealna kombinacja

Wielu specjalistów od pielęgnacji skóry zgadza się, że dobry krem ​​nawilżający powinien zawierać wszystkie trzy rodzaje tych składników w zrównoważonych ilościach, aby uzyskać efekt synergii i zapewnić optymalne rezultaty. „Chociaż są wyjątki od tej reguły, ponieważ niektóre żelowe lub bezolejowe środki nawilżające mogą obejść się bez środka okluzyjnego, aby stworzyć bardziej atrakcyjną teksturę dla skóry tłustej lub skłonnej do trądziku” – wyjaśnia Koestline. „Ważne jest, aby pamiętać, że zewnętrzna warstwa naszej skóry składa się z dwuwarstwy fosfolipidowej, więc samo stosowanie okluzji lub humektantów jej nie przetnie. Aby skutecznie nawilżać skórę, najlepiej stosować zrównoważone podejście.”

Jak zauważa dr Hausauer, zwykle sprowadza się to do rodzaju skóry. „Osoby z suchą i wrażliwą skórą chcą czegoś, co zmiękczy zewnętrzną warstwę i przywróci jej strukturę — ​​środka zmiękczającego — a jednocześnie będzie miało coś, co zatrzyma wilgoć, jak okluzja. W przeciwieństwie do tego, skóra tłusta lub skłonna do trądziku może preferować mniej okluzyjne składniki, nie dlatego, że z natury powodują wypryski – wazelina w rzeczywistości nie jest zatyka porów – ale dlatego, że nie pozwalają skórze oddychać i zatrzymują pod nią naturalne olejki, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków.

Miejsce, w którym mieszkasz, również odgrywa rolę, mówi Joy. „Ktoś przebywający w wilgotnym środowisku, takim jak Floryda, może uznać produkt zawierający tylko środek utrzymujący wilgoć za idealny, podczas gdy ktoś z bardziej suchą, bardziej dojrzałą skórą żyjący na pustyni zazwyczaj odniesie korzyści zarówno z okluzyjnego środka nawilżającego, jak i produktu zmiękczającego, aby zachować młodzieńczą i zdrową skórę. ”.

Stacja nawadniania

1
/
6

Dla wrazliwej skory

Bez oleju La Roche-Posay Toleriane Double Repair nawilżający krem ​​do twarzy (20 USD) znajduje się na szczycie listy wielu derm, ponieważ wykorzystuje ceramidy do zapobiegania utracie wilgoci i glicerynę do przyciągania wody do powierzchni skóry.

2
/
6

Dla skóry po zabiegu

Stworzony dla skóry zniszczonej, np. po zabiegach w gabinecie, takich jak mikronakłuwanie, Ultralekki krem ​​nawilżający Alastin (72 USD) zawiera ceramidy, pantenol i środki przeciwzapalne, a także zapewnia intensywne nawilżenie bez ciężkiej tekstury.

3
/
6

Dla skóry trądzikowej

Kochamy lekkie, orzeźwiające uczucie DERMALA OAT So Sweet codziennie nawilżający (40 USD), który natychmiast uspokaja zestresowaną skórę, jednocześnie usuwając bakterie powodujące trądzik.

4
/
6

Dla suchej skóry

Mieszanka czterech rodzajów kwasu hialuronowego, gliceryny, skwalanu, olejków i masła shea sprawia, że HydroPeptide Power Luxe Hydra-Rich Infusion Krem (148 USD) luksusowy przysmak na noc dla wysuszonej skóry.

5
/
6

Dla skóry tłustej/kombinowanej

Zasilany 16 bogatymi w witaminy zieleniną i pożywieniem, w tym kwasem hialuronowym i niszczącym oleje ekstraktem z tulasi, Odacite zielony krem ​​do gaszenia smoothie (68 USD) blokuje nieważką wilgoć i zero tłustości.

6
/
6

Dla starzejącej się skóry

Założycielka Hillary Peterson nazywa ją nową True Botanicals Chebula Extreme Cream (110 USD) „potrójne zagrożenie przeciwstarzeniowe”, ponieważ zapewnia ekstremalną optymalizację bariery dla wilgoci i skóry za pomocą humektantów, emolientów i okluzji.Źródło strony

Ostatnie Posty