- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaTwarzOchrona skóryDlaczego wszyscy mówią o barierach skórnych?
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Dlaczego wszyscy mówią o barierach skórnych?


Prawdopodobnie słyszałeś rzucany termin „bariera skórna” dużo w te dni. Może wydawać się to przereklamowane, ale w rzeczywistości zasługuje na całą uwagę, ponieważ bariera skórna odpowiada za wygląd i zdrowie Twojej skóry. „Funkcja bariery skórnej jest niezwykle ważna, ponieważ reguluje przeznaskórkową utratę wody i chroni przed podrażnieniami i infekcjami” – mówi Greenwich, dermatolog tomolog Lynne Haven, MD.

Aby dokładnie zrozumieć, czym jest bariera skórna, ulubioną przez dermatologów jest analogia do ściany z cegieł. „Często porównuję strukturę skóry do ściany z cegły: cegły to komórki skóry (keratynocyty), a zaprawa lub „klej”, który łączy komórki skóry, składa się z ceramidów, lipidów i cholesterolu” – mówi nowojorski dermatolog. Dendy Engelman, MD. „Bariera skórna jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry i działa jak „ceglana ściana” skóry, chroniąc przed szkodliwymi agresorami i pomagając zmniejszyć transepidermalną utratę wody”.

Dlaczego bariera skórna jest ważna?

Kiedy bariera skórna jest zdrowa i działa prawidłowo, działa jak warstwa, która zapobiega wpływowi agresorów, takich jak czynniki zakaźne i zanieczyszczenia, na naszą skórę i ciało. Zatrzymuje niezdrowe substancje, jednocześnie umożliwiając przenikanie i wchłanianie przez skórę korzystnych substancji (takich jak nawilżenie i składniki aktywne). „Bariera skórna jest niezwykle ważną częścią naszego ciała, która chroni nas przed narażeniem na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, patogeny itp., które mogą wyrządzić szkody, jeśli dostaną się do organizmu” – mówi dr Engelman. „Bariera skórna pomaga nam zapewnić bezpieczeństwo”.

Co to jest płaszcz kwasowy?

Kwaśny płaszcz również robi wiele szumu. „Częścią funkcji bariery skórnej jest kwaśny płaszcz, cienka, lekko kwaśna warstwa na powierzchni skóry” – wyjaśnia dr Haven. „Naprawia się samoczynnie, ale ważne jest, aby nie nadmiernie oczyszczać, nie złuszczać ani nie podrażniać skóry, ponieważ może to zaburzyć kwaśny płaszcz”. Ma swoją nazwę, ponieważ jest lekko kwaśny w skali pH, około 5,5. Cienka warstwa na wierzchu skóry składa się z lipidów i aminokwasów i pomaga zwalczać patogeny i złe bakterie, które rozwijają się w bardziej alkalicznym środowisku (o wysokim pH), blokując niechciane substancje i pomagając utrzymać wilgoć i inne zdrowe substancje zamknięte w skóra.

Jak może dojść do uszkodzenia bariery skórnej?

Istnieje kilka powodów, dla których bariera skórna może zostać naruszona. Okazuje się, że czasami nasze produkty do pielęgnacji skóry mogą być głównym winowajcą i wyrządzić więcej szkody niż pożytku. „Częste przyczyny to niewłaściwe stosowanie produktów do stosowania miejscowego (na przykład używanie produktów, które są zbyt szorstkie lub zbyt szorstkie dla danego rodzaju skóry), uszkodzenia spowodowane niską wilgotnością i trudnymi warunkami pogodowymi (takie jak bezpośrednie nasłonecznienie, silne wiatry itp.) i nie zapewnia skórze wystarczającego nawilżenia i odżywienia” – mówi dr Engelman.

Kiedy bariera skórna jest uszkodzona, nie może właściwie chronić ciała przed zewnętrznymi agresorami. Może to prowadzić do wielu problemów, w tym suchości, trądziku i pogorszenia niektórych chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca, żeby wymienić tylko kilka. „W niektórych schorzeniach skóry, takich jak egzema lub trądzik różowaty, funkcja bariery skórnej może łatwo zostać naruszona” – mówi dr Haven. „Mogą się do tego przyczynić ciężkie produkty lub szkody środowiskowe, takie jak wiatr lub ekstremalne zimno. Ważne jest, aby spróbować poprawić funkcję bariery poprzez delikatne oczyszczanie i nawilżanie, na przykład za pomocą miejscowych ceramidów lub produktów zawierających kwas hialuronowy”.

Jakie są oznaki uszkodzonej bariery skórnej?

Charakterystyczne wskazówki dotyczące naruszonej bariery: skóra będzie wyglądać na suchą i może pękać lub łuszczyć się, ponieważ nie jest już w stanie zatrzymywać wilgoci. „Możesz zauważyć więcej wyprysków trądzikowych, ponieważ niezdrowa bariera skórna jest mniej zdolna do regulowania produkcji sebum i obrotu komórkowego, co powoduje nadmiar sebum i zatkane pory” – mówi dr Engelman.

Jaki jest najlepszy sposób leczenia uszkodzonej bariery skórnej?

„Ustanów dobrą rutynę pielęgnacji skóry i trzymaj się jej – nie musi to być skomplikowane, ale upewnij się, że używasz wysokiej jakości produktów, które są dobre dla Twojego typu skóry” – mówi dr Engelman. Szukaj składników, takich jak niacynamid, kwas hialuronowy, witamina E, masło shea i olejki, które delikatnie przywracają równowagę i nawilżenie skóry.

Unikaj ostrych produktów i składników, które mogłyby pozbawić barierę skóry naturalnych olejków. Nie używaj fizycznych ani chemicznych środków złuszczających, dopóki bariera skóry nie zostanie wzmocniona. Graj bezpiecznie i unikaj retinolu, dopóki skóra się nie zagoi. Pacjenci, u których trądzik rozwija się w wyniku naruszonej bariery skórnej, zwykle sięgają po zbyt ostre produkty do walki z wypryskami, ale jest to błąd. „Rozsądne może być wypróbowanie najpierw łagodniejszych metod oczyszczania skóry, takich jak podwójne oczyszczanie, tonizowanie skóry i równoważenie produkcji oleju za pomocą produktów nawilżających. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem przed rozpoczęciem lub zakończeniem jakiegokolwiek leczenia” – mówi dr Engelman. „Ostre leczenie trądziku, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i leki miejscowe, mogą dodatkowo podrażniać i uszkadzać barierę skórną”.

W trudnych warunkach pogodowych — w tym przy niskiej wilgotności, ekstremalnych temperaturach i silnym wietrze — okaż swojej skórze dodatkową miłość, zakrywając ją odzieżą ochronną i często ponownie stosując krem ​​nawilżający. „Jeśli twoje środowisko domowe lub praca jest suche, polecam uruchomić nawilżacz, aby uzupełnić zawartość wilgoci i pomóc chronić skórę” – mówi dr Engelman. „Kocham Nawilżacz z baldachimem ponieważ jest to najczystszy dostępny model — został zaprojektowany, aby zapobiegać rozwojowi pleśni i bakterii oraz można go myć w zmywarce — i jest bardzo łatwy w użyciu”.

Aby zapewnić dobrą i podstawową pielęgnację skóry, która odżywi barierę i zapewni skórze potrzebne nawilżenie, dr Engelman zaleca podwójne oczyszczanie poprzez umycie najpierw olejkiem oczyszczającym — lubi glo skin beauty Cleansing Oil— po czym myjesz twarz. Unikaj wszystkiego, co zawiera ostre składniki, takie jak kwas salicylowy lub fizyczne perełki złuszczające, które mogą dodatkowo uszkodzić barierę skórną. CeraVe nawilżający płyn do demakijażu to delikatna opcja nasycona kwasem hialuronowym i ceramidami, bezpieczna nawet dla najbardziej reaktywnej cery. Dodaj dodatkowe odżywienie delikatnym tonikiem – Dr. Wybór Engelmana to Humphrey’s Witch Hazel Nourish: Witch Hazel i Aloe Toner—”i pamiętaj, aby odpowiednio nawilżyć skórę za pomocą dobrego kremu nawilżającego”, mówi. „Kocham Eight Hour Cream Protectant Elizabeth Ardenjak również Lano Golden Dry Skin Miracle Salve we wszystkich obszarach, które wymagają dodatkowej uwagi.”

Jeśli zmagasz się z wyleczeniem bariery skórnej, odwiedź swojego dermatologa, który może udzielić zaleceń opartych na Twoich obawach i indywidualnych potrzebach skóry.Źródło strony

Ostatnie Posty