- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaWellness i SpaWellnessJak ten bystrooki fan sportu uratował życie, dostrzegając rakowego pieprzyka?
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Jak ten bystrooki fan sportu uratował życie, dostrzegając rakowego pieprzyka?


Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tej niesamowitej historii, która trafia na pierwsze strony gazet, to dobrze, warto ją powtórzyć. Przyszła studentka medycyny, Nadia Popovici, brała udział w meczu hokejowym w Seattle Kraken w październiku zeszłego roku, kiedy coś przykuło jej uwagę. To był pieprzyk na szyi menedżera sprzętu drużyny przeciwnej i od razu wiedziała, że ​​nie wygląda dobrze. „Pieprzyk na karku to rak” – napisała dużym, jasnym listem na swoim telefonie komórkowym i starała się zwrócić na siebie uwagę mężczyzny.

Brian „Red” Hamilton, zastępca kierownika ds. sprzętu w Vancouver Canucks, ujawnił tę historię, gdy opublikował wirusowy tweet o interakcji, która potencjalnie uratowała mu życie. W tym czasie Hamilton nie znał tożsamości swojego bohatera, ale wiedział, jaki wpływ wywarła. „Wiadomość, którą pokazałeś mi na telefonie komórkowym, na zawsze zostanie wyryta w moim mózgu i naprawdę zmieniła życie dla mnie i mojej rodziny” – powiedział.

Ze względu na jej orle oko Hamilton natychmiast wykonał biopsję pieprzyka i stwierdził, że był to złośliwy czerniak w fazie 2. Oznaczało to, że rak znajdował się na zewnętrznej warstwie jego skóry i nie wniknął jeszcze głębiej do warstwy wewnętrznej. „Twoje instynkty miały rację, a ten pieprzyk z tyłu mojej szyi był złośliwym czerniakiem, a dzięki twojej wytrwałości i szybkiej pracy naszych lekarzy już go nie ma” – napisał Hamilton.

Wczesne wykrycie jest kluczowe

Dzięki szybkiemu myśleniu Popoviciego Hamilton mógł natychmiast poddać się leczeniu niebezpiecznego pieprzyka, co powstrzymało pogłębienie i rozprzestrzenianie się raka. „Czerniak jest najbardziej agresywnym rakiem skóry, z którym my jako dermatolodzy mamy do czynienia regularnie” – mówi Denver, dermatolog z CO, dr Joel Cohen. „Wczesna diagnoza jest absolutnie kluczowa. Kiedy leczy się czerniaka, gdy jest on szczególnie cieńszy i mniejszy, rokowanie jest znacznie lepsze. Opóźnienie w leczeniu prowadzi do grubszych zmian i zmian, które z większym prawdopodobieństwem rozprzestrzeniają się na inne części ciała”.

Czego szukać

Co więc widział Popovici, co inni mogli przeoczyć? Southlake w Teksasie i Monroe, dermatolog z Los Angeles, Janine Hopkins, MD, twierdzą, że należy szukać asymetrii w pieprzyku jako kluczowego wskaźnika, że ​​może to być czerniak złośliwy. „Jako dermatolog mam większe poczucie troski o wczesne wykrycie tego raka skóry, który często pojawia się jako mały – mniejszy lub równy rozmiarowi gumki do ołówka – który ma różne kolory od brązowego, czarnego, czerwonego i brązowy lub dowolna kombinacja tych kolorów” – wyjaśnia. „Krawędzie są często postrzępione, zamazane lub pofałdowane. Asymetria jest znakiem ostrzegawczym, podobnie jak zmiany kształtu, rozmiaru czy koloru. Gorąco polecam badanie skóry całego ciała raz lub dwa razy w roku, ponieważ wczesne wykrycie jest kluczem do zapobiegania i leczenia”.

ABCDE

Dermatolog z Miami, dr Deborah Longwill, mówi, że jeśli chodzi o wykrywanie czerniaka, istnieje prosty sposób na zapamiętanie, czego szukać. „Nazywamy je ABCDE czerniaka”, wyjaśnia. „A oznacza Asymetrię lub gdy połowa plamki różni się od drugiej połowy. B oznacza granicę, która odnosi się do nieregularnej, ząbkowanej lub słabo zdefiniowanej granicy. C oznacza kolor, co oznacza zróżnicowanie kolorów z jednego obszaru do drugiego. D oznacza średnicę, ponieważ czerniaki są zwykle większe niż 6 milimetrów lub mniej więcej wielkości gumki do ołówka, gdy zostaną zdiagnozowane, mogą być mniejsze. I wreszcie, E oznacza Ewoluować lub jeśli plamka wygląda inaczej niż reszta lub zmienia się rozmiar, kształt lub kolor”.

Wykrywanie potencjalnego pieprzyka rakowego

Dr Cohen zauważa, że ​​ta historia jest ważna, ponieważ pokazuje, jak możemy sobie nawzajem pomagać, ponieważ czasami nie jesteśmy w stanie zobaczyć pieprzyków na naszych własnych ciałach w niektórych obszarach. „W Stanach Zjednoczonych co godzinę na czerniaka umiera więcej niż jedna osoba. Jeśli widzisz kogoś, jak w tej historii, z podejrzaną zmianą – to powiedz coś. Mówiłem coś wiele razy poza pracą, w tym podczas podróży autobusem wahadłowym na wakacjach” – dodaje. „Każdy powinien przeprowadzać comiesięczne samobadania i co najmniej raz w roku odwiedzać certyfikowanego dermatologa w celu sprawdzenia skóry lub częściej, jeśli ma osobistą lub rodzinną historię raka skóry lub atypowych znamion”.

Popvici i Hamilton ponownie się połączyli i obie drużyny NHL, Krakens i Canucks, przyznały jej stypendium w wysokości 10 000 USD w podziękowaniu za jej rozważny gest. Po prostu dzieląc się swoją historią ze światem, nie ma wątpliwości, że wiadomości pomogą uratować więcej istnień ludzkich, ponieważ ludzie dowiedzą się, czego szukać i jak ważne jest powiedzenie czegoś.

.Źródło strony

Ostatnie Posty