- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaTwarzKompletny przewodnik po lepszej skórze w zależności od wieku
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Kompletny przewodnik po lepszej skórze w zależności od wieku


Z wiekiem nasze ciała potrzebują różnych rzeczy, aby zachować zdrowie. Od porannej rutyny po to, co jest na bieżąco w gabinecie dermatologa, sposób, w jaki dbamy o naszą skórę, powinien być zmieniany co dekadę.

w wieku 20 lat

Ochrona skóry

Po dwudziestce najczęstsze problemy ze skórą to zazwyczaj suchość, trądzik, zaskórniki, rozszerzone pory, hormonalne pryszcze i zapobieganie starzeniu się. Twoja rutyna pielęgnacji skóry powinna odzwierciedlać te wyzwania. „To dobra dekada, aby skupić się na doskonałym oczyszczaniu bez przesady” – mówi celebrytka, kosmetyczka Nerida Joy. „To era, w której trzeba opanować podstawy i być z tym konsekwentnym”.

Baton Rouge, dermatolog z Los Angeles, dr Ann C. Zedlitz, sugeruje stosowanie środków czyszczących o właściwościach złuszczających, takich jak kwas glikolowy lub kwas salicylowy, w celu zwalczania zatkanych porów i przetłuszczania się skóry. „Kwas pomoże złuszczyć martwe komórki naskórka i rozjaśnić skórę” – wyjaśnia. Aby zatrzymać młodzieńcze nawilżenie, będziesz chciał mieć pod ręką dobre kremy do twarzy. Joy sugeruje dodanie do swojej rutyny „środka nawilżającego zawierającego przeciwutleniacze, aby nakarmić skórę tym, co wyjęło słońce i środowisko”. Zaleca również delikatny produkt pod oczy kilka razy w tygodniu. Dr Zedlitz mówi, że używanie serum z witaminą C i retinolu lub tretinoiny jest również świetnym nawykiem, aby wejść po dwudziestce.

W połowie lat dwudziestych możesz nadal mieć zły nawyk zasypiania w makijażu po długiej nocy, ale eksperci ostrzegają, że musi się to skończyć. Dermatolodzy Charlotte, Gilly Munavalli, MD i Hayley Leight-Dunn, MD twierdzą, że pozostawienie makijażu na noc może powodować podrażnienia, skłonność do trądziku, suchość i generalnie matowy wygląd. Zalecają dwuetapowy proces, aby zapewnić, że zmyjesz ostatni kawałek makijażu. Najpierw zmyj makijaż olejkiem do demakijażu lub wodą micelarną, a następnie oczyść twarz delikatnym myciem twarzy.

Wszyscy eksperci byli zgodni, że najważniejszym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry po dwudziestce jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. „Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i swojej skóry po dwudziestce, jest codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF 30 lub wyższym” – mówią dr Munavalli i dr Leight-Dunn. „Chroń swoją skórę i wcześnie rozpocznij dobre nawyki!” Dr Zedlitz poleca filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu.

Zabiegi

Nie musisz przesadzać z terapią po dwudziestce, ale istnieją pewne środki zapobiegawcze, które mogą Ci przynieść korzyści. „W tej dekadzie pomocne są regularne mikrodermabrazja i mikronakłuwanie. Małe ilości Botoxu zaczną zapobiegać powstawaniu zmarszczek w obszarach ekspresji” – mówi dr Munavalli. Według dr Zedlitz PRX-T33 „bez peelingu, peeling chemiczny”, napary do twarzy, mikronakłuwanie i zapobiegawcze neurotoksyny są uczciwą grą w wieku dwudziestu lat.

Dieta i suplementy

W wojnie z trądzikiem odżywianie jest wszystkim. „Potrzebujesz mnóstwa zieleni, aby pomóc dotlenić skórę, zwalczać bakterie i utrzymać ją w czystości. Jeśli nie będziesz dobrze odżywiać się, będziesz mieć niekończące się wypryski” – mówi sławna kosmetyczka Joanna Vargas. „Moje ulubione suplementy dla tej grupy wiekowej są ukierunkowane na zdrowe włosy i paznokcie” – mówi Alex Caspero, zarejestrowany dietetyk i ekspert ds. żywienia w HUM Nutrition. „Biotyna wzmacnia zarówno włosy, jak i paznokcie, podczas gdy GLA (kwas gamma-linolenowy) w postaci oleju z czarnej porzeczki lub oleju z wiesiołka jest niezbędnym kwasem tłuszczowym, który promuje zdrowy wzrost skóry, włosów i paznokci.”


Po trzydziestce

Ochrona skóry

„Po trzydziestce, genetyka, ekspozycja na słońce i nasz wiek zaczynają pojawiać się na skórze jako drobne linie i zmarszczki, przebarwienia, plamy słoneczne i wczesna utrata objętości” – mówią dr Munavalli i dr Leight-Dunn. Ich „mantrą jest ochrona skóry rano i naprawa skóry w nocy!”

Joy mówi, że 30-letnia skóra potrzebuje stałego delikatnego oczyszczania, codziennego serum do ochrony skóry, dobrego kremu nawilżającego zaprojektowanego specjalnie dla Twojego typu skóry, świetnego kremu pod oczy i kremu przeciwsłonecznego. Sugeruje również składanie łagodnej maski złuszczającej raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz używać masek, możesz uzyskać złuszczanie w inny sposób. Dr Zedlitz zaleca stosowanie płatków z kwasem glikolowym 10% raz lub dwa razy w tygodniu, aby wzmocnić blask i pomóc w usuwaniu drobnych zmarszczek.

Jeśli nie dodałaś serum witaminy C i retinolu do swojej rutynowej pielęgnacji skóry po dwudziestce, zrób to po trzydziestce. „Serum z witaminą C rozjaśnią skórę i zwalczą uszkodzenia oksydacyjne powodowane przez słońce, które prowadzą do wczesnych oznak starzenia” – wyjaśniają dr Munavalli i dr Leight-Dunn. Zalecają dodanie retinolu do codziennej rutyny trzy do czterech razy w tygodniu, aby zwalczyć drobne zmarszczki, wyrównać koloryt skóry i zwiększyć produkcję kolagenu.

Po trzydziestce możesz zacząć widzieć oznaki przebarwień lub melasmy. Dr Munavalli i dr Leight-Dunn sugerują stosowanie produktów z „kwasem kojowym, arbutyną, kwasem glikolowym i kwasem azelainowym w celu wyrównania pigmentu skóry”.

Zabiegi

„Neurotoksyny powinny być częścią równania na tym etapie”, mówi Prospect, dermatolog KY Tami Buss Cassis, MD. „I możesz potrzebować tylko odrobiny wypełniacza, aby utrzymać objętość pod oczami i w fałdach nosowo-wargowych”. Dr Zedlitz mówi, że neurotoksyny, wypełniacze, sublatywne odmładzanie, Morpheus8 i lekkie peelingi to świetne opcje dla osób po trzydziestce. Dr Munavalli i dr Leight-Dunn proponują łagodne peelingi chemiczne do zwalczania fotostarzenia.

Dieta i suplementy

„Żywność, którą spożywasz, jest bardzo ważna dla zdrowia Twojej skóry” – mówi dr Germain. „Przyjęcie diety przeciwzapalnej, w której zmniejsza się ilość cukru, białej mąki i produktów mlecznych, poprawia stan skóry”. Caspero wyjaśnia, że ​​z powodu ekspozycji na słońce, zanieczyszczenia, stresu i utraty wsparcia podskórnego (między innymi), zmarszczki są niestety naturalną częścią procesu starzenia. „Oprócz powstawania zmarszczek, skóra staje się również szorstka i sucha, co prowadzi do: zaczerwienienie, wyprysków i łat dla dorosłych. Aby temu zaradzić, upewnij się, że uzupełniasz/jesz wystarczającą ilość wysokiej jakości tłuszczów w swojej diecie, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3. Kobietom po trzydziestce polecam wysokiej jakości olej rybny.”


Po czterdziestce

Ochrona skóry

Kiedy już zbudujesz solidną rutynę pielęgnacji skóry w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, następne kilka dekad będzie polegało na utrzymaniu spójności i dodaniu kilku dodatkowych kroków. „Gdy nasza skóra zaczyna się zmieniać, zmniejszone zatrzymywanie wilgoci, a także zmniejszona produkcja kolagenu i elastyny, prowadzi do głębszych zmarszczek i większej utraty objętości po czterdziestce”, mówią dr Munavalli i dr Leight-Dunn, którzy sugerują poszukiwanie krem pod oczy z retinolem o mniejszej mocy, peptydami, przeciwutleniaczami i kofeiną.

Kiedy jesteś po czterdziestce, dr Zedlitz zachęca Cię do dodania kremu na szyję do mieszanki. Powinieneś również używać produktów na klatce piersiowej i plecach. Jeśli zauważysz, że skóra zaczyna się marszczyć, zwłaszcza na udach i ramionach, wypróbuj krem ​​do ciała z retinolem.

Joy mówi, że twoje czterdziestki to czas, w którym aktywa powinny wejść w grę. Sugeruje delikatny środek czyszczący, codzienne serum z przeciwutleniaczem, nawilżaczem i filtrem przeciwsłonecznym, a także łagodny cotygodniowy peeling. Na noc sugeruje włączenie składników pomagających napiąć skórę, takich jak peptydy, alfa-hydroksykwasy czy retinoidy.

Zabiegi

Dr Munavalli i dr Leight-Dunn sugerują dodanie intensywnej terapii światłem pulsacyjnym (IPL) i nieablacyjnych laserów frakcyjnych do programu pielęgnacji skóry po czterdziestce. Jeśli odczuwasz mniejszą wiotkość twarzy, zalecają wykonanie zabiegu mikroogniskowanego ultradźwięku. Dr Zedlitz poleca Botox Cosmetic, wypełniacze, Morpheus8, Sublatywne odmładzanie lub Ulterapię do „nieoperacyjnego liftingu”.

Dermatolog z Waszyngtonu, Agnes Ju Chang, MD mówi, że jej ulubionym zabiegiem gabinetowym dla skóry po 40. jest odmładzanie PRP. „Wzmaga Twój naturalny kolagen, który pomaga ujędrnić skórę, drobne zmarszczki i uszkodzenia słoneczne. To był przełom dla moich pacjentów po czterdziestce, którzy pragną długoterminowej inwestycji w zdrowie skóry”.

Dieta i suplementy

Caspero wyjaśnia, że ​​kolagen jest białkiem, które nadaje skórze siłę i elastyczność, a ponieważ naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem, zaleca suplementację kolagenem, aby zachować młodość i żywotność skóry. „Po 12 tygodniach stosowania kolagenu należy spodziewać się znacznej redukcji linii, zmarszczek i suchości skóry”.


Po pięćdziesiątce

Ochrona skóry

Gdy osiągniesz pięćdziesiątkę, dr Munavalli i dr Leight-Dunn mówią, że „musisz być agresywny w zwiększaniu produkcji kolagenu”. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozważ przyjęcie retinoidu na receptę. Dodatkowo eksperci zalecają dodanie czynnika wzrostu lub produktu na bazie peptydów do codziennej rutyny.

„Zmniejszone zatrzymywanie wilgoci, zmniejszony obrót komórkowy i niższy poziom estrogenu w wyniku zmian hormonalnych może powodować odwodnienie i matowy wygląd skóry” – dodają. Aby zwalczyć te efekty, stosuj raz lub dwa razy w tygodniu chemiczny peeling z kwasami AHA lub BHA. Dodanie tego kroku usunie martwy naskórek, poprawi nawilżenie i pomoże innym produktom działać lepiej. Dr Zedlitz mówi, że powinieneś również włączyć kwasy AHA w postaci płatków peelingowych na ramionach i klatce piersiowej.

Joy mówi, że po pięćdziesiątce nie chodzi tylko o to, co nakładasz na skórę, ale także o to, jak. Sugeruje masowanie wszystkiego „głównie ruchami w górę, aby stymulować napięcie mięśni i dostarczać tlen do krwi”. Powinieneś używać serum rano i wieczorem z aktywnymi w nich składnikami. Twój nocny krem ​​nawilżający powinien być gęsty i kremowy, aby pomóc Twojej skórze odżywić się przez noc, mówią dr Munavalli i dr Leight-Dunn.

Zabiegi

Joy sugeruje masaże i urządzenia do stymulacji mięśni, jeśli masz pięćdziesiąt lat. Dr Munavalli i dr Leight-Dunn polecają IPL, laser frakcyjny i mikronakłuwanie falami radiowymi, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Po 50. roku życia mogą zacząć się niektóre z cięższych prac. Eagan, dermatolog z MN Charles Crutchfield III, MD, sugeruje również zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (PRP), peelingi, HydraFacials i zabiegi laserowe.

Dieta i suplementy

Dla tej grupy wiekowej Caspero poleca suplement na bazie przeciwutleniaczy, zwłaszcza zawierający kurkumę. „Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, może pomóc w zapobieganiu artretyzmowi i utracie kości u starszych kobiet” – wyjaśnia, dodając, że dzięki stężeniu przeciwutleniacze które chronią przed niszczącymi skórę wolnymi rodnikami, jest idealnym suplementem dla kobiet w wieku 50 lat i starszych.


Po 60 latach + W górę

Ochrona skóry

Sucha skóra będzie prawdopodobnie jedną z największych bitew o pielęgnację skóry po sześćdziesiątce i później. „Jeśli masz suchą skórę, pomocne może być branie krótszych, letnich pryszniców i stosowanie gęstszego kremu nawilżającego na bazie ceramidów dwa razy dziennie” – doradzają dr Munavalli i dr Leight-Dunn. Aby uzupełnić barierę skórną, musisz nawilżyć zarówno twarz, jak i ciało. Zauważają, że dodanie nawilżacza do domu również może być korzystne.

Joy mówi, że twoje sześćdziesiąte to czas nakładania warstw serum i używania dobrych ochronnych środków nawilżających. Zmniejsz częstotliwość złuszczania i skup się na nawilżaniu i ochronie skóry.

Zabiegi

„Resurfacing skóry z użyciem frakcjonowanego lasera CO2 zapewnia moim pacjentom największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Jeśli są gotowi tolerować mały przestój, to dosłownie usuwa zmarszczki”, mówi Huntington Beach, dermatolog z Kalifornii, David Rayhan MD.

Dr Munavalli i dr Leight-Dunn sugerują rozważenie resurfacingu całej twarzy, jeśli masz zmarszczki i uszkodzenia słoneczne, które nie reagują na inne zabiegi. Dr Zedlitz poleca neurotoksyny, wypełniacze, laser CO2, Ulterapię i Głębokie Napinanie.

Dieta i suplementy

Oprócz silnych suplementów przeciwstarzeniowych Caspero zaleca również witaminy D i B12 osobom powyżej 60 roku życia. Chociaż nie często uważamy je za witaminy upiększające, Caspero twierdzi, że mogą pomóc w normalnym metabolizm i funkcja skóry. „Z wiekiem tracimy zdolność wchłaniania składników odżywczych w takim samym stopniu, jak wtedy, gdy byliśmy młodsi”, wyjaśnia, dodając, że dotyczy to zwłaszcza osób powyżej 50. roku życia, które mogą nie być w stanie wchłonąć wystarczającej ilości witaminy B12 z pożywienia. „Niedobór witaminy D staje się również bardziej powszechny, dzięki brakowi ekspozycji i zmniejszonemu wchłanianiu. Oprócz witaminy B12 i witaminy D pomocny jest silniejszy suplement przeciwstarzeniowy”.

.Źródło strony

Ostatnie Posty