- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaWellness i SpaWellnessPrzewodnik po żywności detoksykującej zatwierdzonej przez dietetyków
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Przewodnik po żywności detoksykującej zatwierdzonej przez dietetyków


Termin „detoks” jest często rzucany w kulturze diety i dobrego samopoczucia. Jednak na temat tego procesu krąży wiele mitów. Jeśli zostanie wykonany bezpiecznie i dokładnie, proces ten może pomóc Ci poczuć się i wyglądać lepiej. Od kontroli wagi po wzmocnienie układu odpornościowego, przestrzeganie systemu detoksykacji może Ci przynieść korzyści. Jeśli jednak przejdziesz na dietę detoksykacyjną niewłaściwie lub zbyt agresywnie, może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlatego ważne jest, aby usłyszeć od ekspertów o detoksykujących produktach, które polecają.

Jak prawidłowo detoksować?

Detoksykacja pomaga usunąć toksyny z organizmu. Melissa Snover, dietetyk i założycielka Nourished, powiedziała, że ​​płukanie ciała może zająć od pięciu do 45 dni. Oś czasu zależy od używanej metody. Farmaceuta, homeopata i założycielka The Organic Pharmacy, Margo Marrone, powiedziała, że ​​czas potrzebny na spłukanie zależy również od stanu Twojego organizmu.

„Ciało oczyszcza się przez cały czas przez wątrobę, jelita, nerki, płuca i skórę, ale są chwile, kiedy może nie jemy dobrze, nie pijemy lub jesteśmy zestresowani – wszystko to powoduje nagromadzenie toksyn, które nasz organizm może nie czyścić tak szybko, jak powinno” – wyjaśnił Marrone. Zwykle zaleca detoks 10-dniowy przynajmniej dwa razy w roku. „To naprawdę pozwala organizmowi zmniejszyć stan zapalny i umożliwić samoleczenie”.

Chociaż dziesięciodniowe oczyszczanie jest idealne w opinii Marrone, powiedziała, że ​​siedmiodniowe oczyszczanie może również przynieść wartościowe rezultaty. Według Snovera, siedmiodniowe oczyszczanie może być skuteczne w utracie wagi, pobudzeniu metabolizmu i regulacji cukrzycy, ciśnienia krwi i cholesterolu. Dodała jednak, że przed i po oczyszczeniu należy zachować zdrową dietę i styl życia, „spożywając zdrowe, naturalne pożywienie, regularnie ćwicząc i uzupełniając witaminy, które są specyficzne dla Twojego stylu życia i celów”.

Holistyczna dietetyczka Jennifer Hanway zasugerowała, że ​​zamiast tylko próbować oczyścić organizm, powinniśmy skupić się na usuwaniu „pokarmu obciążającego naszą wątrobę”, takiego jak przetworzona żywność, alkohol i kofeina. Powinieneś zamienić je na żywność, która pomaga „wzmocnić naturalne ścieżki detoksykacji naszego organizmu”.

Detoksykacja przebiega w dwóch fazach. „Usunięcie toksyny z komórki, a następnie przekształcenie toksyny w związek rozpuszczalny w wodzie w celu wydalenia z organizmu” – wyjaśnił Hanway. Bez niezbędnych kofaktorów, takich jak aminokwasy, witaminy i minerały, proces ten nie będzie przebiegał wydajnie.

Hanway ostrzega ludzi przed podążaniem za trendami detoksykacji i oczyszczaniem znalezionymi w mediach społecznościowych. Zamiast tego musisz znaleźć schemat, który równoważy dwie opisane przez nią fazy. Jeśli prawidłowo przeprowadzasz detoksykację, powinieneś czuć się świetnie „z większą energią, lepszą skórą, większą jasnością umysłu i lepszym snem” – powiedział Hanway. Jednakże, jeśli nie przeprowadzasz odpowiedniej detoksykacji, prawdopodobnie poczujesz się zmęczony, będziesz mieć niski poziom energii i będziesz odczuwać bóle głowy. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych negatywnych skutków ubocznych, zatrzymaj detoks. Ten letarg i dyskomfort wynikają z niewłaściwego zrównoważenia tych dwóch faz, wyjaśnił Hanway.

Podczas detoksykacji cukier jest najważniejszą rzeczą, której należy unikać, powiedział Marrone. Zarówno Marrone, jak i Snover zalecili ograniczenie kofeiny i alkoholu oraz ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia czerwonego mięsa. Podczas detoksu powinieneś ćwiczyć, dobrze spać i jeść wcześniej, aby ułatwić trawienie.

Wskazane jest również picie wody cytrynowej rano podczas detoksykacji. „Woda cytrynowa z samego rana pomaga alkalizować organizm” – powiedział Marrone. „Kiedy się budzimy, nasze ciała są ogólnie kwaśne (kwasowość powoduje stany zapalne, a stany zapalne powodują choroby), picie wody cytrynowej sprawia, że ​​organizm staje się bardziej zasadowy i bardziej energiczny”.

Jeśli chcesz rozpocząć detoks, istnieje szeroka gama pysznych, odżywczych produktów, które pomogą wypłukać niechciane toksyny z organizmu. Zorganizowaliśmy zatwierdzoną przez dietetyków żywność detoksykującą, przez którą część ciała działa na detoksykację. Na szczęście wiele produktów spożywczych nakłada się na siebie, skutecznie odtruwając wiele narządów.

Pokarmy, które odtruwają wątrobę

Wątroba jest często na szczycie listy priorytetów detoksykacji ludzi i ma tendencję do bicia po wypiciu. Według Snovera istnieje garść pokarmów, które mogą pomóc w detoksykacji wątroby. Niektóre z tych produktów to orzechy włoskie, zielone warzywa liściaste, grejpfruty i buraki. Możesz nawet zmieszać garść tych składników, aby uzyskać detoksykujący sok. Zauważyła jednak, że spożycie wystarczającej ilości tych produktów może być trudne, aby wywrzeć znaczący wpływ. Zasugerowała przyjmowanie suplementów, takich jak ekstrakt z ostropestu plamistego, który, jak mówi, pozwoli ci „łatwo wchłonąć silny przeciwutleniacz, który, jak wykazały badania, naprawia uszkodzenia komórek, szczególnie w wątrobie spowodowane przez alkohol”.

Marrone powiedział, że kurkuma jest również świetną przyprawą do detoksykacji wątroby. Dodała, że ​​brokuły, kalafior, brukselka i jarmuż są bogate w glutation, „przeciwutleniacz, który uruchamia proces oczyszczania wątroby”.

Pokarmy, które oczyszczają układ limfatyczny

„Układ limfatyczny usuwa toksyny i produkty przemiany materii z organizmu w celu wydalenia przez płyn limfatyczny, więc utrzymywanie nawodnienia jest szczególnie ważne” – powiedział Hanway. Jeśli chodzi o jedzenie, Snover zaleca włączenie do diety moreli, żurawiny, awokado i czosnku, jeśli chcesz wspomóc detoksykację układu limfatycznego.

Marrone dodał, że cytryna i imbir mogą również pomóc w oczyszczeniu układu limfatycznego. Chociaż nie jest to jedzenie, zarówno Marrone, jak i Hanway zasugerowali wprowadzenie suchego szczotkowania skóry. Ta praktyka pomaga uruchomić układ limfatyczny podczas detoksykacji.

Pokarmy, które oczyszczają nerki

„Nerki odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu ilości toksyn w twoim ciele, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie tego ważnego organu” – powiedział. Snover. Zasugerowała spożywanie owoców takich jak jabłka, melony i jagody oraz suplementację witaminy C „aby nasze nerki były wolne od rodników”.

Oprócz przyjmowania suplementów witaminy C, Marrone zalecił dodanie do diety owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze. Czasami chodzi nie tylko o to, co dodajesz do swojej diety podczas detoksu, ale także o to, co odejmujesz. Marrone zauważył, że zmniejszenie spożycia mięsa może pomóc w oczyszczaniu nerek „ponieważ nerki eliminują wodny produkt metabolizmu białek”.

Czy możesz wypłukać cukier?

Według Hanwaya: „Żadna żywność nie „wypłucze cukru”, ale jeśli spożywałeś dużo cukru, pomocne będzie zrównoważenie poziomu glukozy we krwi pokarmami bogatymi w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze”. Snover zauważył, że badania pokazują, że witamina C skutecznie zmniejsza ilość cukru w ​​organizmie. Ponadto warzywa liściaste, białko i zdrowe tłuszcze mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru.

Hanway powiedział, że dieta bogata w cukier lub rafinowane węglowodany może prowadzić do przerostu candidy. Candida to infekcja grzybicza wywołana przez drożdżaki. Według Marrone, pozbycie się candidy jest trudne i może zająć miesiące stosowania ścisłego schematu. Cięcie cukru to jeden z najlepszych sposobów na usunięcie Candida. Jednak Hanway powiedział, że istnieją zioła i związki roślinne, które również mogą być pomocne. Niektóre rzeczy do spróbowania to olej z oregano, herbata pau d’arco, kapsułki czosnkowe i kwas kaprylowy. Sugeruje omówienie stosowania tych suplementów z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Najlepsza ogólna żywność detoksykująca

„Powszechnie wiadomo, że warzywa kapustne i warzywa liściaste są najbardziej detoksykującym pokarmem, podobnie jak cytryny, awokado, zielona herbata i czosnek” – powiedział Snover. Garść tych składników razem wziętych może nawet zrobić pyszną zupę. Według Hanwaya: „Dieta bogata w białko, świeże produkty i zdrowe tłuszcze z minimalną ilością przetworzonej żywności jest idealna dla każdego celu zdrowotnego, w tym detoksykacji”. Sugeruje spożywanie dużej ilości aminokwasów poprzez białko. Niezbędne są również witaminy, minerały, polifenole i przeciwutleniacze ze świeżych produktów i żywności bogatej w składniki odżywcze.

„Pokarmy, których ludzie mogą nie uwzględniać w codziennej diecie, takie jak skorupiaki i wątroba, są wspaniałe dla wzmocnienia detoksykacji” – powiedział Hanway. Dodała, że ​​warzywa krzyżowe, w tym kapusta i rukiew wodna, są szczególnie korzystne dla zdrowej detoksykacji estrogenów. Probiotyki i pokarmy bogate w błonnik są również niezbędne do detoksykacji, „ponieważ nie można skutecznie detoksykować, jeśli masz słabe zdrowie jelit” – zauważyła. W rzeczywistości Hanway zaleca wyleczenie jelit przed zanurzeniem się w detoks.

Hanway dodał, że musimy rozważyć, które składniki odżywcze są niezbędne zarówno dla pierwszej, jak i drugiej fazy detoksykacji. Witaminy z grupy B znajdujące się w dziko złowionym łososiu, owocach morza, zielonych warzywach liściastych i wątrobie są niezbędne w pierwszej fazie. Niezbędne są również aminokwasy, więc będziesz potrzebować diety bogatej w białko.

„Istnieje sześć różnych ścieżek, przez które może odbywać się druga faza detoksykacji” – wyjaśnił Hanway. „Tak więc dla każdego z tych szlaków potrzebne są różne składniki odżywcze”. Owoce, warzywa, czosnek, cebula i jajka są korzystne w drugiej fazie.

Marrone zapewnił, że detoks nie oznacza, że ​​musisz jeść mdłe jedzenie. Sugeruje buraki starte z sosem sałatkowym z imbirem i kurkumą, który pomoże oczyścić krew i ma działanie przeciwzapalne. Uwielbia mieszać kurkumę, czosnek, imbir, ocet jabłkowy i chili w blenderze i skropić nim gotowane na parze lub smażone warzywa i grillowany łosoś. Garść jagód, takich jak jagody, maliny i jeżyny, to pyszna przekąska bogata w przeciwutleniacze.Źródło strony

Ostatnie Posty