- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaTwarzOchrona skóryRetinol 101: przewodnik po złotym standardzie w produktach do pielęgnacji skóry
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Retinol 101: przewodnik po złotym standardzie w produktach do pielęgnacji skóry


Jeśli spacerowałeś po alejkach dowolnego sklepu kosmetycznego, widziałeś retinol na froncie i na dziesiątkach etykiet produktów. Marki produktów do pielęgnacji skóry chwalą się stosowaniem retinolu ze względu na jego zdolność do rozwiązywania wielu problemów cery, od trądziku po zmarszczki, w jednym kroku. Ponieważ jednak retinol jest silnym środkiem aktywnym, użytkownicy powinni poznać wszystkie fakty przed nałożeniem go na twarz (teraz jest on również dostępny w produktach do ciała). Jeśli masz niepełną wiedzę na temat wieloletniego zbawiciela skóry, ale chcesz czerpać korzyści, czytaj dalej.

Co to jest retinol?

Mówiąc najprościej, retinol jest pochodną witaminy A i kluczowym składnikiem wielu procesów komórkowych. „Każda komórka skóry ma receptory retinoidowe, ponieważ retinoidy są tak ważne w różnych funkcjach komórek”, wyjaśnia Beverly Hills, dermatolog z Kalifornii, Ava Shamban, MD. Shani Darden, kosmetyczka celebrytek, dodaje: „W pielęgnacji skóry retinol jest składnikiem uwielbianym za zdolność wnikania w głąb skóry i pomagania w rozwiązywaniu wielu problemów, dzięki czemu skóra wygląda młodzieńczo i promiennie”.

Więc jeśli to tylko składnik pochodzący z witaminy A, dlaczego jest tak potężny? Twarz gwiazdy Joanna Czech wyjaśnia, że ​​„witamina A jest jedną z najbardziej korzystnych witamin dla skóry”. Dr Shamban zauważa, że ​​udział retinolu w szlakach komórkowych czyni go niezaprzeczalnie silnym składnikiem. „Zawsze kochałem retinol jako składnik i na własne oczy widziałem, jak niesamowity efekt może mieć na skórze” – dodaje Darden.

01 Skutki uboczne

Prawdopodobnie poprzedził ją retinol, który powodował, że skóra jest sucha, swędząca, łuszcząca się i czerwona. Dr Shamban mówi, że objawy te można określić jako retinoidowe zapalenie skóry, które jest stanem przejściowym, który zwykle nie trwa dłużej niż miesiąc, ale mimo to jest uciążliwy. Darden zauważa, że ​​te skutki uboczne są najczęściej obserwowane w połączeniu ze stosowaniem retinolu na receptę, który zwykle jest silniejszy.

Przy każdej formule retinolu profesjonaliści radzą zacząć powoli. „Zacznij od jednej nocy w tygodniu, dodawaj jedną dodatkową noc w tygodniu i zwiększaj je tak często, jak toleruje Twoja skóra” – wyjaśnia Darden. „To pozwoli skórze zaaklimatyzować się i złagodzić podrażnienia”. Dodatkowo, Czech zauważa, że ​​niektóre formy retinolu mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego konieczne jest codzienne noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, gdy aktywny jest Twój schemat.

02 Na receptę a bez recepty

Wybór odpowiedniego dla siebie retinolu może być trudny, ponieważ istnieje wiele opcji. Pierwsza decyzja dotyczy tego, czy chcesz otrzymać formułę na receptę, czy bez recepty. Dr Shamban wyjaśnia, że ​​najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest koncentracja i ostatecznie siła.

„Formuły na receptę działają szybciej niż OTC, ale ze względu na to, jak szybko działają, mogą powodować suchość, zaczerwienienie i podrażnienie” – mówi Darden.

Najlepszym sposobem na podjęcie tej decyzji jest omówienie tego, co byłoby najlepsze z dermatologiem. Jeśli zaczniesz używać retinolu na receptę, będziesz chciał zaplanować regularne wizyty u dermatologa, aby monitorować swoją podróż.

03 Redukuje zmarszczki i drobne linie

Dla tych, którzy chcą, aby ich drobne linie i zmarszczki zniknęły, retinol jest właściwym składnikiem i jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej zdolności do zwalczania uporczywych oznak starzenia. Według nowojorskiej dermatolog Julie Russak, MD, „Retinol i jego pochodne są najskuteczniejszymi składnikami w opóźnianiu i odwracaniu procesu starzenia się skóry”.

Czech twierdzi, że retinol „spowalnia efekty procesu starzenia, przyspieszając obrót komórkowy i zwiększając produkcję kolagenu”. Wzmacniając kolagen, a także elastynę, retinol pomaga wypełnić drobne linie i zmarszczki. „Ten pulchny efekt pomaga „wypełnić” drobne zmarszczki i ostatecznie prowadzi do gładszego, bardziej młodzieńczego wyglądu – mówi Darden. A korzyści na tym się nie kończą. Retinol może nie tylko poprawić wygląd istniejących drobnych zmarszczek, ale może również zapobiegać tworzeniu się zmarszczek w przyszłości, dzięki czemu skóra może dłużej wyglądać młodziej.

04 Zwalcza trądzik

Jeśli masz uparty trądzik i wypróbowałeś sprawiedliwą część produktów bezskutecznie, być może nadszedł czas, aby przetestować retinol. Darden mówi, że retinol pomaga zachować czystą i wolną od skaz skórę, usuwając martwe komórki skóry, zanim zatkają pory. Retinol może również odblokować już zatkane pory. Oczyszczając ścieżki porów, retinol ułatwia również innym metodom leczenia trądziku skuteczniejszą walkę z pryszczami.

Dr Shamban zauważa, że ​​retinol ma również właściwości przeciwzapalne. Te właściwości mogą się przydać, jeśli masz trądzik zapalny lub inne stany zapalne skóry, takie jak egzema, łuszczyca lub zapalenie skóry.

05 Rozwiązuje niechciane miejsca

Od blizn po trądziku po uszkodzenia słoneczne, wiele osób cierpi na niechciane plamy. Jeśli nie chcesz, aby Twoja twarz wyglądała jak strona z aktywnością łączenia kropek, daj szansę retinolowi. Jedną z wielu mocy retinolu jest to, że może pomóc w leczeniu niektórych z najbardziej uporczywych plam na skórze. Fotostarzenie może być szczególnie nikczemne, ale retinol często jest w stanie rozwiązać brązowe plamy i nierówny odcień, które mogą być spowodowane uszkodzeniami słonecznymi.

„Retinoidy wpływają na wzrost i różnicowanie komórek na poziomie receptorów kwasu nukleinowego. Retinol łagodzi oznaki fotostarzenia zarówno w badaniach patologicznych, jak i klinicznych” – mówi dr Russak. Wyjaśnia, że ​​po ekspozycji na promieniowanie UV następuje wzrost metaloproteinaz, co prowadzi do fotostarzenia. „Przy konsekwentnym stosowaniu retinoidy są w stanie pomóc odwrócić i zapobiec starzeniu się związanemu z uszkodzeniami słonecznymi”.

06 Wygładza nierówną teksturę

Zmarszczki, blizny, szorstkie plamy i ogólne guzki mogą prowadzić do nierównej tekstury na twarzy. Kiedy dążysz do tego, aby Twoja twarz przypominała gładkiego, glazurowanego pączka, nierówna tekstura może być prawdziwą przeszkodą. Niezależnie od tego, czy masz tylko kilku przestępców, czy Twoja twarz jest pełna wzniesień i dolin, retinol może być w stanie pomóc Twojej sprawie.

„W naskórku retinoidy wpływają na wydzielanie i produkcję cząsteczek sygnałowych odpowiedzialnych za proliferację górnej warstwy skóry” – mówi dr Russak. „Zabezpieczają przed degradacją kolagenu oraz poprawiają i zwiększają angiogenezę/dopływ krwi do naskórka. Poprawia to również obrót komórek naskórka”. Wszystko to, co można powiedzieć, retinol może poprawić wygląd wierzchnich warstw skóry, powodując gładszą i bardziej równomierną teksturę.

07 Działa na przebarwienia

Retinol jest idealnym produktem dla starzejącej się skóry, ponieważ zwalcza wiele oznak starzenia. Z wiekiem przebarwienia stają się coraz bardziej widocznym problemem. Używając retinolu w celu rozwiązania wszelkich zmarszczek lub drobnych linii, możesz również
polegać na nim w walce z przebarwieniami.

Dr Shamban wyjaśnia, że ​​retinol ma moc wyrównywania warstwy pigmentowej skóry. Według Dardena retinol nie tylko zmniejszy widoczność przebarwień, ale także pomoże rozjaśnić skórę, aby uzyskać bardziej promienny i równomierny koloryt. Wszystkie te wspaniałe korzyści pojawiają się, ponieważ „retinol wspiera zdrowy obrót komórkowy, który jest procesem wydobywania świeżych nowych komórek na powierzchnię”, wyjaśnia Darden.

08 Minimalizuje pory

Uczucie, że masz na twarzy pory wielkości krateru, może być niepokojące, a nawet sprawić, że makijaż będzie bardziej skomplikowany. Znalezienie produktu, który naprawdę zamknie pory i zamknie je, może być trudnym zadaniem. Jakby tego było mało, duże pory mogą z łatwością stać się bramą do większej liczby pryszczy i problemów.

Na szczęście wiadomo, że retinol pomaga zminimalizować pojawianie się porów i zapobiega ich zatorom, mówi Darden. Oczyszczając pory zatkane olejem i martwymi komórkami skóry, retinol sprawi, że będą wyglądać na mniejsze. Dodatkowo, ponieważ retinol zwiększa produkcję kolagenu i zmniejsza produkcję sebum, zaczniesz widzieć kurczenie się porów.

Czy wiedziałeś?

Ponieważ retinol może powodować nadwrażliwość na słońce, eksperci sugerują stosowanie produktów zawierających ten składnik na noc. Dzieje się tak również wtedy, gdy skóra wchodzi w tryb naprawy, co czyni go jeszcze bardziej korzystnym.

W sklepie

Dostępne bez recepty:

1
/
1
2
/
4

Dr Shamban: Instytutum Potężny RetinOil (135 USD)

3
/
4

Shani Darden: Retinol Retinol (88 USD)

4
/
4

Joanna Czeska: Environ Vita-Peptide C-Quench Serum 1 (124 USD)

Wybór na receptę:

5
/
6

Dr Russak: Retin-A Micro

6
/
6

Shani Darden: TazoracŹródło strony

Ostatnie Posty