- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaTwarzSkóra PCA wysłała żywą tkankę skórną w kosmos, a powód jest geniuszem
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Skóra PCA wysłała żywą tkankę skórną w kosmos, a powód jest geniuszem


Wielu z nas marzy o wyprzedzaniu starzenia się — teraz PCA SKIN, a Marka Colgate-Palmolive Company, próbuje dowiedzieć się, jak dokładnie możemy to zrobić. PCA Skin wysyła pierwszy w historii prywatny eksperyment dotyczący zdrowia skóry na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Badanie ma na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na geny związane ze skórą. Miejmy nadzieję, że wyniki badań pozwolą naukowcom lepiej zrozumieć starzenie się skóry. Eksperyment miał rozpocząć się 19 lutego.

„To bardzo ekscytujące”, mówi Lia Arvanitidou, globalna wiceprezes ds. technologii i projektowania w oddziałach Colgate-Palmolive zajmujących się zdrowiem skóry. W zeszłym roku Colgate-Palmolive wysłał biofilm doustny w kosmos, ale jest to pierwszy eksperyment dotyczący zdrowia skóry na zlecenie prywatnej firmy. Po ponad 26 latach współpracy z Colgate-Palmolive, Arvanitidou mówi, że jest to ogromny kamień milowy dla całego jej zespołu. „Naprawdę przesuwamy granice” – mówi. Arvanitidou złamał naukę, aby pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ten eksperyment może, miejmy nadzieję, pomóc w opracowaniu lepszej technologii przeciwstarzeniowej.

„Jako naukowcy zaczynamy od naszych obserwacji, następnie stawiamy hipotezy i przeprowadzamy eksperymenty, które doprowadzą nas do innowacji. A więc skutki podróży kosmicznych i ekspozycji na mikrograwitację na skórę, które znamy od astronautów. Wiemy, że istnieje pewien głęboki wpływ na mięśnie i kości, ale być może nie mówią tak dużo o wpływie na skórę, a te głębokie efekty obejmują ścieńczenie skóry lub suchą, łuszczącą się skórę, która również staje się bardziej podatny na skaleczenia i siniaki. Nie jest tak silny, jak na Ziemi.

Teraz, gdy spojrzymy na te efekty, to, co przychodzi na myśl, szczególnie dla nas naukowców, którzy pracują nad zdrowiem skóry i przeciwdziałaniem starzeniu się, to to, że są to te same efekty, które obserwujemy również wraz z wiekiem: ścieńczenie skóry, suchość i znowu podatność na skaleczenia i stłuczenia. Więc to, co chcemy zrobić, to wykorzystać środowisko mikrograwitacji, które jest środowiskiem stresującym, do przyspieszenia niektórych z tych efektów, których obserwowanie zajmuje nam całe życie na Ziemi, i wyciąganie z tego wniosków i porównywanie z tym, kiedy przeprowadzamy eksperyment na Ziemi i zobacz zmiany. Ponieważ tylko wtedy, gdy uzyskasz przyspieszony obraz tego, co stanie się na Ziemi z biegiem czasu, możesz zidentyfikować obszary wczesnej interwencji w zdrowie skóry, więc nie musimy czekać, aż się zestarzejemy, aby interweniować. I oczywiście, ostatecznie, jeśli wiesz, jak interweniować, możesz zaprojektować i opracować przełomowe innowacje w pielęgnacji skóry w ramach PCA Skin i innych naszych marek zdrowotnych. Wszystko zaczyna się od podstawowego zrozumienia, które mamy nadzieję uzyskać, wysyłając eksperyment na Międzynarodową Stację Kosmiczną”.

Czy to pierwszy rodzaj studiów tego rodzaju?

„PCA jest pierwszą marką, która przeprowadziła w kosmosie eksperyment sektora prywatnego. Istnieje wiele eksperymentów, które NASA przeprowadza na skórze, itp. Ale kiedy spojrzysz na sektor prywatny, to jest to pierwszy, a PCA naprawdę przełomowe”.

Jaki wpływ na skórę mają podróże kosmiczne i ekspozycja na mikrograwitację? Dlaczego to?

„Na Ziemi mamy grawitację, która oczywiście utrzymuje nasze stopy na ziemi, ale jednocześnie atmosfera i wszystko pomaga w barierze skórnej. Pomaga w nawilżaniu. Jesteśmy stworzeni do życia na Ziemi. Kiedy wchodzisz do środowiska mikrograwitacji i grawitacja jest bliska zeru, cały system – skóra, mięśnie, kości – są pod wpływem stresu i to właśnie je wyróżnia. Wiele razy, nawet na Ziemi, przeprowadzamy eksperymenty pod wpływem stresu, ponieważ chcemy popchnąć system, aby zobaczyć, dokąd nas zaprowadzi i uzyskać wyniki, których nie zobaczylibyśmy w normalnych warunkach. Dlatego chcemy wykorzystać eksperyment z mikrograwitacją, aby dać nam przyspieszony widok i zrozumieć te terapie przeciwstarzeniowe, które możemy zaprojektować”.

Jak myślisz, dlaczego PCA SKin jest odpowiednią firmą do tego badania?

„W Colgate Palmolive na nowo wyobrażamy sobie zdrowszą przyszłość dla wszystkich, to jest nasza wizja i oczywiście PCA Skin jako marka zdrowia skóry przyjmuje tę wizję. Marka wierzy, że każdy powinien czuć się komfortowo we własnej skórze. PCA Skin to działanie przeciwstarzeniowe, ale nie tylko przeciwstarzeniowe. To jest szersze. Chodzi o zdrowie skóry. Wierzymy, oczywiście, że to partnerstwo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i Centrum Postępu Nauki w Kosmosie będzie kontynuacją spuścizny PCA Skin jako nastawionej na wyniki, profesjonalnej firmy do pielęgnacji skóry, która jest głęboko zakorzeniona w nauce. Wszystkie nasze wyniki, wszystkie nasze formuły są głęboko zakorzenione w nauce. Ten rodzaj eksperymentu naukowego, który, gdy wylatujemy z Ziemi w kosmos, naprawdę uzupełni nasze zrozumienie i doprowadzi nas do większej liczby innowacji”.

Czy jest coś, co masz nadzieję znaleźć konkretnie?

„Tak oczywiście. Jak wspomniałem wcześniej, są to badania podstawowe, ale od nich zwykle zaczynamy. Wysyłamy żywą tkankę skóry w kosmos i, żeby wyjaśnić, nie testujemy rzeczywistych produktów ani rzeczywistych produktów PCA – przynajmniej jeszcze nie. To jest miejsce, do którego chcemy dotrzeć w przyszłości. Chcemy więc zobaczyć, które biomarkery lub które geny skóry zmieniają się w środowisku mikrograwitacji i porównać to z tymi samymi genami i zobaczyć, czy zmieniają się na Ziemi. Eksperyment jest eksperymentem przebiegającym w czasie, więc będziemy monitorować zmiany genów w dniu pierwszym, trzecim, piątym i siódmym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zazwyczaj przyglądamy się zmianom genów, kiedy przeprowadzamy tego typu eksperyment tutaj Ziemia. Przyglądamy się pewnym rodzinom genów, takim jak stany zapalne, bariera skórna, nawilżenie, a także białka macierzy zewnątrzkomórkowej, takie jak kolagen i elastyna. Więc przyjrzymy się zmianom genów dla całej tkanki skórnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także tkanki skórnej na Ziemi i zobaczymy, jaka jest różnica. Ale mamy również nadzieję, że być może zobaczymy zmiany w genach, których obecnie nie monitorujemy. Będzie to bardzo odkrywcze, ponieważ te, wraz z typowymi, na które patrzymy, mogą doprowadzić nas do nowych innowacji”.

Kiedy możemy spodziewać się rezultatów?

„Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrwa siedem dni. Następnie zamrożą te tkanki, gdy wyjmą je ze specjalnego urządzenia, w którym przybyli, i pozostaną zamrożone, dopóki te próbki nie wrócą na Ziemię, gdy następna rakieta powróci za około pięć do sześciu miesięcy. Kiedy je otrzymamy, przeprowadzimy analizę genów i porównanie z próbkami, które trzymaliśmy na Ziemi. Następnie podzielimy się naszymi odkryciami i miejmy nadzieję, że będziemy w stanie postawić nowe hipotezy i przejść do następnego kroku. I pewnego dnia chcemy naprawdę przetestować produkty w kosmosie”.Źródło strony

Ostatnie Posty