- 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Slovak
 - 
sk
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
Strona głównaCiałoCo to znaczy, gdy twoja lewa pierś jest większa niż prawa?
Atelier Sensation

Podobne Posty

Popularne Kategorie

Co to znaczy, gdy twoja lewa pierś jest większa niż prawa?


Niezależnie od tego, czy jesteś typem osoby, która wędruje po domu nago i na wolności, czy też typem, który nie lubi nawet oglądać twojego nagiego ciała w lustrze po prysznicu, prawdopodobnie zauważyłeś lekkie (a może nie tak lekkie) różnica w wielkości twoich piersi. Czy jeden jest większy od drugiego, czy też ma nieco inny kształt? Okazuje się, że jest to bardziej powszechne niż myślisz i są szanse, że nic ci nie jest nie tak. Ale dlaczego tak się dzieje i jak możesz to naprawić, jeśli ci to przeszkadza? Oto miarka dla ekspertów.

„Większość kobiet ma asymetryczne piersi – niektóre z nich zdają sobie z tego sprawę, ale wiele nie” – mówi dr Concord, chirurg plastyczny z Kalifornii, dr Eric Mariotti. „Jedno z badań wykazało, że 91 procent kobiet ma pewną asymetrię, niezależnie od tego, czy dotyczy to objętości, wysokości sutków czy ściany klatki piersiowej. W większości przypadków różnice te są bardzo subtelne, ale czasami mogą być dość oczywiste. Jako chirurg plastyczny, który specjalizuje się w chirurgii piersi, częścią mojej pracy jest edukowanie kobiet na ich temat”.

Chirurg plastyczny z Nowego Jorku William Lao, MD zgadza się, mówiąc: „Asymetria jest bardzo powszechnym zjawiskiem wśród kobiet. Właściwie nigdy nie widziałam pani z idealnie symetrycznymi piersiami. W chirurgii plastycznej jest znane powiedzenie, że „Pierś to siostry, a nie bliźniaczki”, więc zawsze będzie jakaś różnica między obiema stronami. Dla niektórych osób jest to bardziej oczywiste niż dla innych, nie tylko pod względem rozmiaru, ale także pozycji sutków, wzrostu, rozmiaru otoczki, położenia fałdów i szerokości, które mogą być różne”.

Dlaczego tak się dzieje

Według dr Jessiki A. Shepherd, dyrektora Kliniki Ginekologii Minimalnie Inwazyjnej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, najczęstszą przyczyną asymetrii są zmiany hormonalne. „Asymetria piersi jest zwykle obserwowana w okresie dojrzewania, gdzie występują gwałtowne skoki wzrostu i możliwe jest, że jedna pierś reaguje bardziej na wzrost poziomu estrogenu niż druga”. Dr Mariotti zgadza się. „Jedna pierś może mieć inny procent prawdziwej tkanki piersi niż tkanka tłuszczowa, a zatem może inaczej reagować na zmiany hormonalne” – mówi. „Genetyka również odgrywa dużą rolę: jeśli matka lub babcia kobiety miały asymetryczne piersi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ona również może mieć asymetrię”.

Oprócz zmian hormonalnych w okresie dojrzewania rozwój fizyczny organizmu może również wpływać na wygląd piersi. „Każda skolioza w kręgosłupie może nie tylko sprawić, że piersi będą wyglądać na nierówne, ale jeśli skolioza pojawi się w okresie dojrzewania, rozwój piersi również może być inny” – mówi chirurg plastyczny Lily Lee z Kalifornii. „Podobnie kształt klatki piersiowej człowieka może nie być taki sam od prawej do lewej. Nawet jeśli piersi danej osoby są dokładnie tego samego rozmiaru i kształtu, jeśli podstawa, na której siedzą (klatka piersiowa), jest nierówna, piersi będą wyglądać nierówno”. Chirurg plastyczny z Houston, dr Henry Mentz, mówi, że wysportowanie kobiety może również wpływać na udział jej klatki piersiowej. Dla tych, którzy są bardzo wysportowani, „lewa klatka piersiowa może być nieco wyższa niż prawa, ponieważ serce i otaczające mięśnie nieznacznie uniosły klatkę piersiową. Wiele osób cierpi na ten stan” – mówi. „Niektórzy pacjenci praworęczni lub leworęczni mogą również mieć różnicę w pełni mięśni po odpowiedniej stronie, zwłaszcza jeśli uprawiają sporty, w których używają głównie jednej ręki, na przykład tenis”.

Nie przeprowadzono wielu legalnych badań dotyczących rozmiaru piersi, ale dr Shepherd uważa, że ​​kilka jest szczególnie interesujących: „Przeprowadzono w szczególności jedno badanie z udziałem 100 kobiet, które chciały powiększyć piersi, a 88 procent z nich miało naturalne asymetrie. Widać również w badaniu opublikowanym w Roczniki Chirurgii Plastycznej, przebadano 600 kobiet i stwierdzono, że lewa pierś była większa”. Tak więc, jeśli twoja lewa pierś jest większa niż prawa, nie musisz się martwić. Wydaje się, że jest to jedna z tych niewyjaśnionych anatomicznych tajemnic, która dotyka wiele kobiet o różnych kształtach i rozmiarach bez żadnego powodu. Ale jeśli twoja asymetria jest znacząca i przeszkadza ci, istnieje kilka sposobów na jej skorygowanie.

Jak to naprawić (jeśli ci to przeszkadza)

„Asymetria piersi nie przeszkadza większości ludzi, ale dla tych, którzy są zaniepokojeni, zdecydowanie istnieją procedury, które możemy wykonać, aby ją skorygować”, mówi Niles, chirurg plastyczny z IL, Sam Speron, MD. Są to najlepsze opcje, aby piersi były bardziej wyrównane, chociaż dr Speron mówi, że chirurdzy mogą również zająć się asymetrią w wyglądzie otoczek i sutków, aby również były bardziej symetryczne.

Transfer tłuszczu

„W przypadku łagodnej asymetrii używamy transferu tłuszczu, ponieważ możemy kształtować mniejszą pierś i dodawać niewielkie przyrosty objętości tam, gdzie tego chcemy”, mówi Grand Rapids, MI, chirurg plastyczny Bradley Bengtson, MD. Transfer tłuszczu polega na usunięciu tłuszczu z jednego obszaru ciała, który ma nadmiar (zwykle z brzucha lub ud), oczyszczeniu go, a następnie wstrzyknięciu w obszary z niedoborem objętości. Wielu lekarzy woli używać tłuszczu od innych opcji, ponieważ pochodzi on z własnego ciała pacjenta, ma naturalny wygląd i typowo wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań.

Implanty piersi

Jeśli symetria jest bardziej znacząca, do uzyskania równowagi można użyć implantu piersi. „Implanty mają zwykle 30–40 cm3 różnej objętości dla następnego rozmiaru implantu w górę lub w dół, więc zdecydowanie możemy dopasować i sprawić, by piersi były bardziej symetryczne. Ponadto mamy cztery różne projekcje implantów, więc u pacjentów z deformacjami żeber i ściany klatki piersiowej (co jest niezwykle powszechne) możemy zmienić projekcję implantu, a tym samym również piersi” – wyjaśnia dr Bengtson. Dodaje dr Lee: „Mamy teraz taki zakres rozmiarów i kształtów implantów piersi, że możemy uzyskać asymetrię bliżej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Dr Mariotti dodaje, że ponieważ żadne dwa przypadki nie są identyczne, „do wykonania tego typu zabiegów potrzebny jest chirurg z dużym doświadczeniem w chirurgii piersi”. Ważne jest, aby znaleźć dyplomowanego chirurga plastycznego, który jest wykwalifikowany i może pokazać Ci zdjęcia innych pacjentów przed i po.

Zaawansowaną technologicznie korzyścią dla pacjentów zainteresowanych korekcją asymetrii za pomocą implantów jest system obrazowania 3D Vectra. „Vectra wykonuje kilka zdjęć 3D za pomocą specjalnego aparatu i analizuje je w komputerze, aby pokazać różnice w wielkości i kształcie piersi oraz zapewnić wskazówki dotyczące powiększania piersi dotyczące rozmiaru, kształtu i umiejscowienia implantów” – wyjaśnia dr Mentz. . „Jest bardzo przydatny i precyzyjny, a dla pacjentów oświeca wzrok dzięki dokładnym pomiarom i widokom z góry, z dołu iz boku. Pozwala im również zobaczyć siebie w kostiumie kąpielowym lub bez, aby sprawdzić, czy rozmiar implantu im odpowiada.”

Dr Lao dodaje, że czasami w przypadku powiększania piersi „asymetria lub deformacje mogą zostać powiększone, gdy piersi stają się większe, jak szkło powiększające w działaniu, dlatego najlepiej jest omówić swoje konkretne potrzeby z chirurgiem plastycznym posiadającym certyfikat zarządu i wykorzystuj narzędzia, takie jak przedoperacyjne symulacje 3D, aby lepiej przygotować się psychicznie przed operacją”.

Uniesienie piersi

W wielu przypadkach lifting chirurgiczny można wykonać bez wszczepiania implantu piersi, zwłaszcza jeśli ma to na celu skorygowanie nierównych brodawek sutkowych. „Czasami jeden sutek może być uniesiony bardziej niż drugi, a gdy pozycja sutka jest o ponad 20 milimetrów wyżej niż po drugiej stronie, uniesienie piersi może pomóc w wyrównaniu sytuacji”, wyjaśnia dr Mentz. Jeśli same sutki mają różne rozmiary, można je również dostosować chirurgicznie.

Kiedy asymetria jest w rzeczywistości czymś innym

Ponieważ asymetria piersi jest tak powszechna, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co uważa się za normalne zmiany rozmiaru i tkanki piersi, a co nie. Rozpoznanie objawów raka piersi, które dotykają jedną na dziewięć kobiet w ciągu ich życia, ma kluczowe znaczenie. „Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli masz zmiany w wyglądzie lub odczuciu piersi, takie jak guzek lub uczucie jędrności w pobliżu piersi lub pod pachą” – mówi dr Shepherd. „Sprawdź również, czy nie ma wydzieliny z brodawki sutkowej lub zmian, które nie wyglądają jak mleko i są prawdopodobnie zakrwawione. Innym objawem może być skóra na piersiach, która jest swędząca, czerwona, łuszcząca się, z dołeczkami lub zmarszczkami”.Źródło strony

Ostatnie Posty